Omekšivači vode
Kućni omekšivači vode
Za potrebe pojedinih kućnih električnih aparata moguće je instalirati omekšivače vode koji su prikladnih dimenzija, a zadovoljavaju potrebe prosečne 4-oro člane porodice za sledeće uredjaje:
Mašina za pranje veša
Mašina za pranje sudova
Protočni bojler
Ušteda:
*Kod mašine za pranje veša 50-70 % na deterdžentu, 100 % na omekšivaču i višestruko na održavanju (šteta koju stvara kamenac).
*Kod sudo mašine 50-70 % na deterdžentu, 100 % na tečnosti za sjaj i višestruko na održavanju.
*Kod bojlera višestruko na održavanju, 30-50 % na sapunima, kupkama i šamponima, znatno na sredstvima za održavanje sanitarija i keramike.
Koštanje na mesečnom nivou:
*100-ak dinara za potrošnu so
*minimalno za struju jer radi na 12 V naponu
Na slici gore: Slika jednog od uredjaja za omekšavanje vode
Slika dole: Veličina uredjaja u poredjenju sa poznatim modelom mobilnog telefona
Demineralizatori
Za potrebe pojedinih kućnih i ugostiteljskih aparata, poput aparata za espreso kafu i sl. najbolje su se pokazali aparati koji rade na principu REVERZNE OSMOZE.
Zašto ?
Totalnom demineralizacijom znatno produžavaju period izmedju redovnih servisa ovih aparata
Demineralizovana voda omogućava toplim aromatičnim napicima da naglase svoju aromu
Voda iz reverzne osmoze je medju najboljim rešenjima za potrebe omekšavanja vode za akvaristiku i uzgoj "mekovodnih" tropskih slatkovodnih riba.
Ova se voda naravno može koristiti i za piće, ali svakako nije najbolje rešenje iz više razloga (pogledati u poglavlje pod: Voda za piće).
Na tržištu se nalazi mnoštvo ovakvih aparata raznih kvaliteta i cena, naša preporuka je aparat na slici. Na donjoj slici poredjenje veličine sa poznatim modelom mobilnog telefona.
copyright © 2008 Argonautika